Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncovka

4. 2. 2011

Popis nástroje

Podle některých pramenů je koncovka nejstarší druh píšťaly na světě. Koncovky prokazatelně používali staří Slované, pravděpodobně při obřadech. Na Slovensku je několik historických nálezů koncovek z kosti, stébel rýže nebo stébel koncovka.jpgtrávy. Často byly koncovky vyráběny z lískových prutů. Ty se rozštíply a z jejich středu se vytrhala vlákny a vyřezala se ostrá hrana proti vstupnímu otvoru. Obě půlky se potom slepily smolou a omotaly kůrou. Do vstupního otvoru se vsadil kolíček. Celý výrobní postup naznačuje, že takto bylo možné vyrábět koncovky i bez nástrojů v archaických dobách.

V současné době se nejvíce používá černý bez, do kterého se nebozezem provrtá otvor. Dříve se bezová duše také vyrážela tvrdým kolíkem nebo vypalovala.

Způsob hraní na koncovku

Výška tónu závisí na síle proudícího vzduchu a zakrývání a otevírání spodního otvoru. Odtud je pravděpodovně odvozen název nástroje - koncovka.

Pokud hledáte koncertní nástroj zvládající bravurně notové zápisy, budete zklamání. Koncovka obsahuje pouze přirozené tóny, například stupnice koncovky laděné v "C" se skládá z tónů: C,G,C,/E, G,A#,C,/D,E,F#,G,A,B,/H,C,.. Nejhlubší tóny se nazývají zemská stupnice, potom následují tóny vodní stupnice, vzdušné stupnice a ohnivé stupnice

Zdánlivá nevýhoda chybějících tónů přináší obrovskou výhodu: na koncovku nelze hrát falešně a všechny tóny správně vyrobené koncovky spolu ladí. Společné hraní více sladěných koncovek je vždy harmonické.

Nutnost plného ovládání dechu při hře je v současné době nedoceněné. Hra na koncovku blahodárně působí na alergiky a astmatiky a přitom není nutné složité učení prstokladu, jako u fléten. Hra je plně intuitivní a zvládnou jí i malé děti.

Na koncovku lze hrát meditační hudbu, ale i sóla a písně. Při hře na koncovku se uplatňuje cit. Tón se vyrábí změnou síly dechu. Tón vlastně vzniká již v bránici, ve které se vytváří potřebné napětí. Jinak je zapotřebí úplné uvolnění a cit.

Další typy píšťal

- Tříděrová a čtyřděrová píšťala a fujara

- Šestiděrová píšťala -má rozsah až 2.5 stupnice

- Píšťaly lze spojovat do dvojaček a trojaček.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář