Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pásmo pro školy - Jednoduché hudební nástroje

5. 4. 2014

vyroba-jednoduchych-hudebnich-nastroju.jpg

Pásmo pro školy.

Již několik let navštěvuji základní školy s pásmem "Setkání s tóny přírodních národů". Je to velmi populární setkávání, děti i učitelé to mají rádi. Však už jsem byl téměř na všech školách okresu (mnohokrát i mimo něj), je celkem běžné, že se mé návštěvy opakují každým rokem (nástroje se mění podle potřeby). Představuji dětem etnické hudební nástroje z různých částí světa, uvidí a uslyší i ukázku hry na tyto nástroje.

Jedna škola mě oslovila, zda bych pro ně vymyslel "něco jiného". Pásmo se jim líbilo, byli nadšeni, ale chtěli změnu. Tomu rozumím, nechceme opakovat to samé dokola. Přemýšlel jsem, co s tím, myšlenka se mi docela zamlouvala. Vytanulo mi na mysli putování po světě, setkávání s rozmanitými kulturami, však mám nástroje z různých koutů světa, tak bych to mohl nějak zakomponovat do programu, rozdělit podle regiónů. Už jsem si sehnal i kostýmy, které měly dětem přiblížit danou kulturní oblast, ať je to kompletní po všech stránkách. I tanec jsem si připravil.

Jednou zrána v neděli mě však osvítila parádní myšlenka, malinko odlišná od původního záměru - vyrobit prosté jednoduché nástroje nebo dětem ukázat, jak je jednoduše vytvořit, poradit si s materiály, které jsou všude kolem dostupné a celkem nepotřebné. Připravil jsem tedy velmi zajímavý program, kde společně s dětmi vytvoříme a vyrobíme několik jednoduchých hudebních nástrojů: koncovku, drhlo, paličky na bubínky, keš-keš, rozmanité perkuse, kazoo, dešťovou hůl, didgeridoo, brčkofon... na co nám vyjde čas. A především, fantazii se meze nekladou. Tyhle nástroje potom vyzkoušíme a zahrajeme si na ně.

A děti koukají, že to jde!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář