Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alikvótní zpívání

6. 7. 2010

Každý tón, který slyšíme, zní ve své podstatě spolu s dalšími skrytými tóny, kterým říkáme alikvotní tóny. Jejich frekvence je několikanásobkem frekvence původního (podle přesného matematického vzorce). Tyto tóny zní obvykle relativně slabě, jsou vyšší, takže je ani nevnímáme jako tóny samostatné. Mají však nesmírně důležitou vlastnost - tvoří barvu tónu základního. Jsou velmi blízké tónům z přírody, hlasům ptáků, větru...

Při zpěvu lze vytvořit v ústech prostor, který zvláštním způsobem rezonuje a k tónu základnímu, zpívanému hlasivkami, lze zpívat i tón alikvótní. Samozřejmě po zvládnutí techniky (těch je hned několik, ta základní se nazývá NG, pak je tu ptáček…). Zpěvák zpívá dva tóny současně, zní to velmi příjemně a intonačně čistě, není možné touto technikou zpívat falešně. A pokud zpěvák nebo zpěváci (dá se samozřejmě zpívat ve sboru) upozadí základní tón, nechají vyniknout tóny alikvótní, zní téměř andělská hudba. Však taky ve středověku mniši ve svých produkcích hojně využívali tenhle termín k ohlupování svých oveček.

Historicky je kolébkou alikvótního zpívání oblast centrální Asie – Mongolsko, Tibet, Tuva… Je zde součástí kultury, jednak lidové, jednak hojně používaný při náboženských obřadech a meditaci. Do Evropy, která používá v hudbě temperované ladění (u alikvótního zpívání můžeme hovořit pouze o přirozeném ladění) se dostala tahle technika s prvními misionáři a postupně se začala uplatňovat zejména k liturgickým účelům, až mnohem později pro světskou hudbu. 

Nutno poznamenat, že v posledních letech se alikvótní zpívání hojně využívá v muzikoterapii, metoda dr. Holzera je tím proslulá. Není se čemu divit, alikvótní zpívání je příjemné pro tělo i duši, tóny prostupují celého člověka a motivují pocity s ničím srovnatelné. Meditace, relaxace, léčba.

Jen malé doporučení závěrem. Ač nahrávky na CD či DVD nemají v sobě tu energii přímého poslechu, elektronika to už svou podstatou – nuly jedničky, nuly jedničky… - velmi zásadně očeše, doporučuji pro zajímavost poslechnout tvůrce světového věhlasu, kteří se zabývají touhle muzikou: soubory Altai Kai, Huun Huur Tu, či famózního Davida Hykese, žijícího v Paříži.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář