Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzikoterapie - Domov Šanov - zpráva

23. 7. 2013

Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem Šanov je zařízením, které se z velké části specializuje na péči o lidi s různými druhy demence. Vzhledem ke specifickým potřebám lidí s tímto onemocněním hledáme neustále metody, které obyvatelům našeho domova zkvalitní život a zmírní projevy jejich nemoci. K laskavému přístupu a kvalitní péči patří také využívání terapií s pozitivním působením na různé stránky osobnosti.

K častým projevům demence, či Alzheimerovy choroby patři neklid, nesoustředěnost, nestabilita emocí, změny chování, zmatenost a strach. Často hledáme, jak můžeme těmto lidem pomoci, co udělat pro to, abychom jim alespoň na chvíli ulevili a zklidnili je. Na každého působí něco jiného, někoho uklidní pohlazení, pohoupání, vlídné slovo, jiného procházka. Jedna z terapií, kterou u uživatelů aplikujeme, vedoucí ke zmírnění negativních projevů onemocnění je muzikoterapie, jejichž hlavním smyslem je uvolnit duši člověka.

U lidí, kde už je paměť narušena do takové míry, že si jedinec nepamatuje, co měl k obědu a jaký je den, přetrvává hudba v paměti a duši ještě dlouho poté. Hudba vyvolává vzpomínky, ovlivňuje náladu, uklidňuje, má dokonce vliv na frekvenci srdečního tepu. Hudba pomáhá zvědomovat to, co je v naší mysli nevědomé. Otevírá zavřené dveře a umožňuje prožít věci, o kterých se bojíme mluvit nebo o nich mluvit nedokážeme.

Pro obyvatele Domova Šanov je muzikoterapie nejenom příjemné zpestření života. Někteří obyvatelé se těší na našeho muzikoterapeuta jako na známého, přítele. Jsou zvídaví, zajímají se o různé druhy nástrojů, moc rádi se aktivně zapojují do muzicírování. Velká výhoda je, že se mohou zapojit i klienti, kteří mají problém se sluchem nebo zrakem a vnímají hudbu pomocí vibrací. Velmi často se stává, že se rozezní orchestr a klienti se naladí jeden na druhého beze slov a spojí je společný zážitek. Velmi oceňujeme, že se muzikoterapie účastní i pasivní klienti, pro které je užší výběr činností, do kterých se ještě mohou zapojit. Hudba je všem velmi blízká, otevírá emoce, zážitky z dětství a zároveň uhlazuje bolesti na duši i na těle.

Skvělé byly muzikoterapie v altánku na čerstvém vzduchu, propojené s přírodou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář