Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osobnost muzikoterapeuta

19. 10. 2012

 Osobnost muzikoterapeuta

 

Muzikoterapii musí provádět kompetentní a kvalifikovaná osoba – profesionální muzikoterapeut. Taková osobnost zvládá jednak hru na široké spektrum hudebních nástrojů, je kvalitně vyškolena, kreativní, s bujnou fantazií a především je empatická ke svým klientům. Muzikoterapeut na sobě musí neustále pracovat, odložit své vlastní ambice a životní projekce. Zdokonalování se a ve svých hráčských dovednostech je samozřejmostí.

 

Muzikoterapeut žije ve vědomém vztahu k přírodě i ke svému okolí, je ve spojení s podstatou, s živelnými – léčivými silami přírody. Oheň, voda, země, vzduch jsou prvky, které s ještě vše zahrnujícím eterem zde na Zemi nezpochybnitelně reálně působí, jejich spolupráce a rovnováha tvoří postatu celého bytí. Vědomě pracuje na rozvoji svého mimosmyslového a nadsmyslového vnímání především prostřednictvím autoterapeutického působení muzikoterapie, čímž v sobě pěstuje schopnost odložit své osobní ambice, ego a nechat působit přírodní síly. Působení však ještě posiluje prostřednictvím vlastní pozitivně zaměřené, láskyplné myšlenky. Muzikoterapeut je tedy v terapeutickém procesu veden vlastní intuicí, což mu umožňuje svobodnou, volnou improvizaci. Muzikoterapeut je tedy připraven a naladěn vytvářet volnou, intuitivní, jedinečnou a právě v tom čase momentáně nejlépe působící hudbu.

 

Na setkání s klientem nebo s klienty musí být muzikoterapeut precizně připravený, zkoncentrován a vyladěn. Jednak samozřejmě po teoretické stránce, po stránce hudebních dovedností, ale především musí mít dokonale připraven plán své činnosti (Metodický list), kterou bude provádět. S přihlédnutím na skutečnost, pro jakou skupinu, či jednotlivce bude muzikoterapii provádět. Jiné to bude u mentálně postižených malých dětí, jiné to bude v domově důchodců.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář